Alka-Seltzer Alka-Seltz Forkølelse & Hoste Powermax ,16 Count

139,00 DKK
+ 104,99 DKK Levering

Alka-Seltzer Alka-Seltz Forkølelse & Hoste Powermax ,16 Count

Sоlgt af:

Alka-Seltzer Alka-Seltz Forkølelse & Hoste Powermax ,16 Count

139,00 DKK

Spar 30,00 DKK (17%)

Vejl. Pris

169,00 DKK
På lager
+ 104,99 DKK Levering
Sоlgt af:

139,00 DKK

Spar 30,00 DKK (17%)

Vejl. Pris

169,00 DKK
På lager
+ 104,99 DKK Levering

Vi accepterer følgende betalingsmetoder

Beskrivelse

Alka-Seltzer Alka-Seltz Forkølelse & Hoste Powermax ,16 Count

Lindrer midlertidigt disse symptomer på grund af forkølelse eller influenza: mindre ømhed og smerter, hovedpine, næse- og bihulestop, bihuletryk, hoste, ondt i halsen, løbende næse, nysen. Reducerer midlertidigt feber. Ny 25 % mindre flydende gel.* koncentreret formel. Maksimal styrke pr. 4 timers dosis. For hurtig lindring. Indeholder ikke aspirin. *Sammenlignet med alka-seltzer plus flydende geler med forkølelse og hoste.
  • Fruugo ID: 58804924-119262934
  • EAN: 016500583424

Alt indhold på hjemmesiden, der vedrører produkter, herunder (eller har en lignende art) medicin, vitaminer og kosttilskud, er ikke beregnet til at blive brugt til diagnose, behandling, kur eller forebyggelse af nogen sundhedstilstand eller sygdom. Oplysningerne på denne side udgør ikke rådgivning og bør ikke træde i stedet for rådgivning af læger, apotekere eller andet autoriseret sundhedspersonale. Du bør kontakte din sundhedsudbyder i forbindelse med dette produkt, hvis du mener, du har et medicinsk problem. Sørg for, at du altid læser etiketten og følger alle instruktioner, der følger med produktet, inden du bruger eller forbruger. Bero venligst ikke på de oplysninger, der er angivet på vores hjemmeside.

Produktsikkerhedsinformation

Se venligst produktsikkerhedsoplysningerne, der er specifikke for dette produkt, beskrevet nedenfor

Følgende oplysninger leveres af den uafhængige tredjepartsforhandler, der sælger dette produkt.

Sikkerhedsadvarsler: Leveradvarsel: Dette produkt indeholder paracetamol. Alvorlig leverskade kan opstå, hvis du tager: mere end 4.000 mg acetaminophen på 24 timer med andre lægemidler, der indeholder acetaminophen 3 eller flere ic-drikke hver dag, mens du bruger dette produkt. Allergiadvarsel: acetaminophen kan forårsage alvorlige hud- eller alvorlige allergiske reaktioner. Symptomerne kan omfatte: rødme i huden, blærer, udslæt, nældefeber, hævelse i ansigtet, astma (hvæsende vejrtrækning), chok. Hvis der opstår hudreaktion, skal du stoppe brugen og søge lægehjælp med det samme. Advarsel om ondt i halsen: Hvis ondt i halsen er alvorlig, vedvarer i mere end 2 dage, ledsages eller efterfølges af feber, hovedpine, udslæt, kvalme eller opkastning, skal du straks kontakte en læge. Må ikke bruges til at berolige børn. Må ikke bruges: sammen med andre lægemidler, der indeholder acetaminophen (receptpligtig eller ikke-receptpligtig). Hvis du ikke er sikker på, om et lægemiddel indeholder paracetamol, så spørg en læge eller apotek, hvis du nu tager en receptpligtig monoaminoxidasehæmmer (maoi) (visse lægemidler mod depression, psykiatriske eller følelsesmæssige tilstande eller parkinsons sygdom), eller i 2 uger efter at have stoppet maoi-lægemidlet. Hvis du ikke ved, om dit receptpligtige lægemiddel indeholder en maoi, skal du spørge en læge eller apotek, før du tager dette produkt, hvis du nogensinde har haft en allergisk reaktion over for dette produkt eller nogen af dets ingredienser hos børn under 12 år. Spørg en læge før brug, hvis du har: leversygdom hjertesygdom højt blodtryk skjoldbruskkirtelsygdom diabetes grøn stær hoste med overdreven slim (slim) et vejrtrækningsproblem såsom emfysem eller kronisk bronkitis vandladningsbesvær på grund af forstørrelse af prostatakirtlen vedvarende eller kronisk hoste, som opstår ved rygning, astma eller emfysem. Spørg en læge eller apotek før brug, hvis du: tager det blodfortyndende lægemiddel warfarin tager beroligende midler eller beroligende midler. Når du bruger dette produkt: overskrid ikke den anbefalede dosis kan forårsage markant døsighed undgå ic-drikkevarer, beroligende midler og beroligende midler kan øge døsighed vær forsigtig, når du kører et motorkøretøj eller betjener maskiner Excitabilitet kan forekomme, især hos børn. Stop brugen og spørg en læge, hvis: smerter, hoste eller tilstoppet næse bliver værre eller varer mere end 7 dage feber bliver værre eller varer mere end 3 dage rødme eller hævelse er til stede nye symptomer opstår hoste kommer tilbage eller opstår med udslæt eller hovedpine, der varer. Dette kan være tegn på en alvorlig tilstand, nervøsitet, svimmelhed eller søvnløshed opstår. Hvis du er gravid eller ammer, skal du spørge en sundhedsperson før brug. Opbevares utilgængeligt for børn. I tilfælde af overdosis skal du søge lægehjælp eller kontakte et giftkontrolcenter med det samme. Hurtig lægehjælp er afgørende for voksne såvel som for børn, selvom du ikke bemærker nogen tegn eller symptomer. Må ikke bruges, hvis vablen er skåret eller knækket.
Ingredienser: Aktive ingredienser: I hver kapsel: Acetaminophen 325 mg chlorpheniraminmaleat 2 mg dextromethorphanhydrobromid 10 mg phenylephrinhydrochlorid 5 mg. Inaktive ingredienser: D&c Rød #33 Fd&c Blå # Gelatine Glycerin Lecithin Mellemkædede triglycerider Polyethylenglycol Kalium Aluminiumsilikat, Povidon, Propylenglykol, Renset vand, Shellak, Natriumhydroxid, Sorbitol, Sorbitanopløsning, Titandioxid.

Levering og returnering

Sendt inden for 5 dage

  • STANDARD: 104,99 DKK - Levering mellem kl tir. 16 december 2025–man. 05 januar 2026

Afsendes fra USA.

Vi gør vores bedste for at sikre, at de produkter, du bestiller, leveres til dig fuldt ud og i henhold til dine specifikationer. Skulle du dog modtage en ufuldstændig ordre eller andre ting end dem, du bestilte, eller der er en anden grund til, at du ikke er tilfreds med ordren, kan du returnere ordren eller produkter inkluderet i ordren og modtage en fuld refusion for varerne. Se fuld returpolitik

Detaljer om produktoverholdelse

Se venligst overensstemmelsesoplysningerne, der er specifikke for dette produkt, beskrevet nedenfor.

Følgende oplysninger leveres af den uafhængige tredjepartsforhandler, der sælger dette produkt.

Producent:
De følgende oplysninger angiver kontaktoplysningerne for producenten af det relevante produkt, der sælges på Fruugo.

  • Alka-Seltzer
  • Alka-Seltzer
  • Address 1 Bayer Consumer Health Attn: Consumer Engagement PO Box 8505 Somerville, NJ 08876
  • Somerville
  • US
  • 8876
  • support@Alka-Seltzer.com
  • 1-800-986-0369